Slovensko društvo za lacanovsko psihoanalizo je združenje za izobraževalno, klinično-raziskovalno in založniško dejavnost, ki temelji na pristopu francoskega psihoanalitika in psihiatra Jacquesa Lacana. Ustanovljeno je bilo leta 2015. Namen Društva je spodbujanje dela na področju lacanovske psihoanalitične orientacije, zastopanje psihoanalitičnih dejavnosti in sodelovanje s sorodnimi organizacijami v slovenskem in mednarodnem prostoru. Društvo uresničuje svoje cilje z organiziranjem predavanj, seminarjev, bralnih skupin in mednarodnih konferencm ter izvajanjem programa psihoanalitičnega usposabljanja. V okviru knjižne zbirke Juno opravlja založniško dejavnost in izdaja strokovno-znanstveno revijo Objekt želje. Psihoanalitiki Društva v okviru klinične sekcije nudijo brezplačno psiho-socialno pomoč ranljivim skupinam in bolnikom z diagnozo kroničnih bolezni. Društvo zaradi specifičnih zgodovinskih in političnih razmer za psihoanalizo v Sloveniji in na prostoru Zahodnega Balkana vzpostavlja mednarodno gibanje Lacan Balkan.
OKVIR DELOVANJA MI Z OTROCI
Dejavnosti Slovenskga društva za lacanovsko psihoanalizo vključujejo sodelovanje s šolami, mladinskimi centri in drugimi organizacijami, ki delajo z otroki in mladino. SDLP v skladu s temi dejavnostmi spoštuje obstoječo nacionalno zakonodajo na področju izobraževanja, socialnega, družinskega in kazenskega prava za varstvo otrok ter mednarodne listine in dokumente, povezane s človekovimi pravicami in otrokovimi pravicami, kot so npr. Konvencija ZN o otrokovih pravicah in Deklaracija ZN o otrokovih pravicah, Konvencija Sveta Evrope o človekovih pravicah, in spoštuje visoke etične standarde pri delu z otroki in mladimi. V SDLP pričakujemo, da bodo vsi odrasli, ki so vključeni v dejavnosti inštituta, v celoti zajeli in uresničevali načela, ki jih zagovarjamo.
V skladu s Konvencijo ZN o otrokovih pravicah je za namene tega dokumenta otrok opredeljen kot vsaka oseba, mlajša od 18 let.
POLITIKA
Namen tega dokumenta je zagotoviti niz načel in minimalnih standardov za ustvarjanje varnega okolja za otroke in mlade v okviru dejavnosti SDLP. Ta dokument je namenjen zagotavljanju, da zaposleni_e in prostovoljci_ke razumejo, sprejemajo in imajo podporo pri izvajanju njihove dolžnosti zaščite otrok.
SDLP je zavezano varovanju pravic otrok, vključno z zaščito otrok pred vsemi oblikami zlorabe in izkoriščanja. SDLP ima ničelno toleranco do zlorab otrok in se zavezuje k spoštovanju najvišjih standardov etičnega vedenja pri delu z otroki.
SDLP pri delu z otroki in mladimi upošteva splošna navodila in načela:
- ravnati z otroki in mladimi na način, ki spoštuje njihove pravice, integriteto in dostojanstvo, upošteva njihove najboljše interese in jih ne izpostavlja ali jim povzroča škodo.
- otroci in mladi bodo obravnavani na enaki osnovi in ne glede na spol, narodnost ali etnično pripadnost, versko ali politično prepričanje, starost, fizično ali duševno zdravje, spolno usmerjenost in spolno identiteto, družino, družbeno-ekonomsko in kulturno ozadje;
- vsi otroci in mladi imajo enake pravice do zaščite pred zlorabo in izkoriščanjem;
- sodelovanje otrok in mladih v kakršni koli dejavnosti SDLP je prostovoljno in se lahko kadar koli prekine;
- SDLP ne dopušča kakršnih koli zlorab ali izkoriščanja otrok in se zavezuje, da bo vse zaposlene in sodelavce_ke ozaveščal in jih spodbujal k odgovornosti pri preprečevanju zlorab in zaščite otrok.
ČLANI SDLP IN SODELAVCI:
Politika zaščite otrok velja za vse, ki sodelujejo s SDLP, ne glede na njihov status, vključno s prostovoljci_kami in sodelavci_kami. Vsi morajo izpolnjevati zahteve inštituta in razumeti sankcije, ki veljajo za kršitve te politike.
Zaposleni _e in sodelavci_ke SDLP, ki delajo z otroki, bodo prejmejo kopijo tega dokumenta, ki je na voljo tudi v elektronski obliki. Vsaka oseba v SDLP, za katero se ugotovi, da krši smernice, bo nemudoma odstranjena s svojega položaja in sprejeti bodo ustrezni ukrepi v skladu s to politiko in nacionalno zakonodajo.
Za vsakega (novega) uslužbenca_ko in sodelavca_ko, ki se pridruži SDLP pri delu z otroki, bo opravljeno preverjanje nekaznovanosti , in sicer preko potrdil Ministrstva za pravosodje in okrožnih sodišč, ki jih predloži uslužbenec_ka oziroma sodelavec_ka.
Vse osebje/sodelavci_ke morajo biti pozorni na vse znake, ki kažejo, da otrok potrebuje pomoč. SDLP zagotavlja, da so zaposleni_e in sodelavci_ke vključeni in bodo sodelovali pri hitrem odzivu v primeru zlorabe, situacije z visokim tveganjem ali razkritja.
Vsak prijavljen incident bo obravnavan hitro, v skladu s tem dokumentom, poslanstvom organizacije in zakonodajo. Informacije bodo obravnavane na varen način, kar ne bo ogrožala varnosti prizadetega otroka ali osebe, ki bi poročala o dogodku.
Vsi zaposleni_e/sodelavci_ke, vključno s prostovoljci_kami, so odgovorni, da o kakršnih koli indicih takoj obvestijo predsednika SDLP (v nadaljnjem besedilu: predsednik).
Vsi otroci, vključeni v dejavnosti SDLP, so obveščeni o tej politiki in svoji pravici do poročanja o kakršnih koli pomislekih ali kršitvah predsedniku oz. predsednici.
Upoštevano bo načelo najmanjšega potrebnega posredovanja, pri čemer se bomo izognili institucionalnim zlorabam zaradi ponavljanja dejavnosti ali njihovega izvajanja v neustreznih pogojih.
POSTOPEK IZVAJANJA IN POROČANJA
- Za izvajanje te politike je odgovoren predsednik SDLP
- Vsi zaposleni_e in sodelavci_ke, ki opazijo kakršno koli domnevno kršitev glede zaščito otrok, morajo o tem takoj poročati predsedniku SDLP. Otroci, vključeni v dejavnosti SDLP, imajo pravico sporočiti kakršno koli domnevno kršitev predsedniku SDLP. Poročilo lahko podajo osebno, po telefonu (070 621 729) in elektronski pošti (info@sdzlp.si).
- Predsednik pisno zabeleži prijavo in vse pomembne informacije.
- Po prejemu prijave predsednik opravi začetno oceno prijave in neposrednih tveganj za varnost in dobrobit otroka ter sprejme ukrepe za odpravo teh tveganj (na primer začasna odstavitev zaposlenega_e s položaja, napotitev otroka na druge podporne mehanizme).
Predsednik oceni, ali je treba o domnevni kršitvi nemudoma obvestiti organe (policijo, center za socialno delo).
Če pritožnik ni prizadeti otrok, predsednik pripravi načrt za vključitev prizadetega otroka in njegovega skrbnika_ce v postopek. - Po začetni oceni predsednik po potrebi sprejme ukrepe za zbiranje vseh potrebnih dodatnih informacij in opravi poizvedbe pri vpletenih osebah.
Če je bilo treba o prijavi obvestiti pristojne organe, director_ica sodeluje pri preiskavi, ki jo izvajajo pristojni organi. - Po oceni prijave domnevne kršitve predsednik sprejme odločitev za rešitev nastale situacije.
V primeru manjše kršitve predsednik sodeluje z osebo, ki je poročala o tem, da bi ugotovil_a, kako je mogoče nastalo situacijo ustrezno rešiti.
Če je prijavljena resna kršitev, predsednik o tem obvesti pristojne organe (policijo, center za socialno delo).
Če prijava pomeni kršitev pogodbenih obveznosti člana ali sodelavca SDLP, predsednik v skladu z nacionalno zakonodajo sproži disciplinski postopek ali postopek za odpoved njegove/njene pogodbe.
- Predsednik redno obvešča osebo, ki je prijavila kršitev, in/ali prizadetega otroka ter njegovega_ne skrbnika_ce o poteku postopka, sprejetih ukrepih in morebitni sprejeti končni odločitvi.
- Med postopkom predsednik poskrbi, da so zasebnost in osebni podatki osebe, ki je prijavila kršitev, in/ali prizadetega otroka zaščiteni v skladu s politiko zasebnosti SDLLP in nacionalno zakonodajo.
Ta dokument bo pregledal in odobril predsednik inštituta vsake štiri leta.
SDLP je odgovoren za zagotavljanje učinkovitega izvajanja tega dokumenta in njegovo posodabljanje.
Dr. Nina Krajnik
Ljubljana, 1. 5. 2023
CHILD POLICY PROTECTION IN ENGLISH: Slovenian Association for Lacanian Psychoanalysis, CHILD PROTECTION POLICY